ЩО ТАКЕ ВІДКРИТІ ДАНІ?

Цей розділ присвячений Відкритим даним, але що ж це в точності таке? Зокрема, що робить відкриті дані відкритими, і об яких саме даних ми говоримо.

Що значить відкритість?

Цей розділ присвячений Відкритим даним – але що ж у точності таке відкриті дані? Відкриті дані в нашому випадку описує визначення відкритості:

Відкриті дані - це інформація, котру хто завгодно може вільно використовувати і поширювати. Допустимі лише вимоги вказувати джерело даних і поширювати їх на тих же умовах, що і вихідні.

Повне визначення відкритості – розкриває в деталях, що це значить. Виділимо найважливіше:

  • Доступність і читаність: дані повинні бути доступні цілком не дорожче розумної вартості їх відтворення; бажано через інтернет. Формат даних повинний бути зручним для читання і зміни.
  • Повторне використання і поширення: дані повинні надаватися на умовах, що дозволяють їхнє повторне використання та поширення, у тому числі – у комбінації з іншими наборами даних.
  • Загальна участь: кожний повинний мати можливість використовувати і поширювати дані. Не повинно бути дискримінації по використанню даних не для областей їх застосування, не для людей чи їх груп. Наприклад, обмеження “тільки для некомерційного використання”, що забороняє “комерційне” застосування, чи обмеження можливих областей застосування (приміром, тільки в освіті), неприпустимі.

У випадку виникнення у вас питання: чому так важливо дати чітке визначення Відкритим даним, що значить відкритість і чому використовується таке визначення; на це питання є проста відповідь: інтероперабельність.

Інтероперабельність означає здатність різних структур, груп і організацій працювати спільно (англ. inter-operate). У даному випадку, мова йде про здатність до взаємодії – чи “перемішуванню” різних наборів даних.

Інтероперабельність важлива, оскільки дозволяє різним компонентам працювати разом. Можливість виділення компонентів і їх “зборок” у єдине ціле — ключова вимога для побудови великих і складних систем. Без Інтероперабельністі це практично неможливо – згадаємо відому легенду про Вавілонську вежу, коли (не)здатність спілкуватися (взаємодіяти) загубило її будівництво.

Щось подібне відбувається і з даними. Суть “загального” у даних чи у коді полягає в тому, що “відкритий” матеріал, котрий міститься в них, можна безперешкодно змішати з другим “відкритим” матеріалом. Така взаємодія, безумовно, - ключовий фактор, що дозволяє досягти основної практичної переваги “відкритості”: значних поліпшень у частині комбінування різних наборів даних і, як наслідок, можливість розробляти більше якісних продуктів та послуг (ці переваги детально розглянуті в розділі “Чому Відкриті Данные”).

Завдяки чіткому визначенню відкритості ви можете бути упевнені, що одержавши два набори відкритих даних із двох різних джерел, ви зможете їх скомбінувати. Це означає, що застосовуючи Відкриті дані ми відгородимо себе від проблеми “вавілонської вежі”, коли безліч наборів даних неможливо (чи майже неможливо) з'єднати у велику, по-справжньому корисну, систему.

Про яку інформацію йде мова?

Ви, як відвідувачі нашого порталу, напевно, уже бачили приклади всіляких даних, що уже відкриті чи можуть стати відкритими – та нижче ми дамо ще кілька прикладів цих даних. Однак, корисно буде зупинитися ненадовго на тім, які дані є чи можуть стати відкритими – і, що не менш важливо, яка інформація не є відкритої по визначенню.

Головне, що коли ми відкриваємо дані, нас цікавлять знеособлені дані, тобто ті, які не містять інформацію про окремих людей.

Використання державних даних деколи також обмежено з міркувань національної безпеки.