ЧОМУ ВІДКРИТІ ДАНІ?

“Відкриті дані” і, особливо, “Відкриті урядові дані” – це колосальний досі практично недоторканий ресурс. Багатьом людям і організаціям по роду занять потрібно збирати дані самих різних типів. Особливо примітні в цьому плані місцеві і загальнонаціональні органи державної влади, як через обсяг даних, так і через їхню централізацію. Крім того, за законом велика частина таких державних даних публічна, а виходить, може мати відкритий доступ для використання громадськістю. Чому ж це так важливо?

Існує безліч галузей, де Відкриті дані можуть виявитися корисні. Подекуди є вже приклади їхнього використання. Багатьом структурам і організаціям (включаючи самі органи державної влади) доступність відкритих даних була б на руку. У той же час ми не можемо заздалегідь точно сказати, де і як вони знадобляться в майбутньому. Нові ідеї часто приходять із самих несподіваних місць; така природа інновацій.

Уже зараз можна вказати багато областей, де відкриті державні дані виявляються корисними. От тільки деякі з них:

  • забезпечення прозорості діяльності влади;
  • усебічний  контроль влади з боку громадськості;
  • розширення номенклатури та якості адміністративних послуг;
  • підвищення ефективності діяльності органів влади за рахунок взаємодії з громадськістю на основі використання Відкритих даних;
  • прийняття інноваційних рішень на основі аналізу Відкритих даних;
  • забезпечення об'єктивної оцінки діяльності органів державної влади з урахуванням аналізу Відкритих даних;
  • одержання нових знань на основі застосування комбінованих джерел інформації і закономірностей великих обсягів даних

У більшості цих областей уже є приклади.

Почнемо з прозорості. Завдяки проектам типу фінського “податкового дерева” чи британського “на що йдуть мої гроші” ви довідаєтеся, як органи державної влади витрачають ваші податки. Приміром, завдяки відкритим даним у Канаді удалося припинити шахрайство з податковими пільгами на добродійність сумою в 3,2 млрд дол. Є також сайти типу датського folketsting.dk, що відслідковують парламентську активність та законотворчість. Ви бачите, що насправді відбувається, і хто з парламентаріїв чим зайнятий.

Завдяки відкритим державним даним ви будете приймати кращі рішення і станете більш активним членом суспільства. Одна датчанка створила сайт findtoilet.dk, на якому відзначені всі датські громадські туалети. Тепер її знайомі, у яких проблеми із сечовим міхуром, знову можуть бувати в суспільстві і почувати себе впевнено. Голландський сервіс vervuilingsalarm.nl попередить вас, якщо завтра якість повітря у вашому районі упаде до заданого рівня. У Нью-Йорку ви легко знайдете, де погуляти із собакою і зустрінете людей, що користаються тим же парком. Завдяки сервісам типу британського mapumental чи німецького mapnificent, ви знайдете собі житло – з урахуванням дороги на роботу, цін на житло, і мальовничості місць. В усіх прикладах використовуються відкриті державні дані.

Відкриті дані важливі і для економіки. Ряд досліджень показав, що тільки в ЄС ринкова вартість відкритих державних даних складає десятки мільярдів євро. З'являються продукти і компанії, що використовують відкриті дані. Датський сайт husetsweb.dk допомагає вам підвищити енергетичну ефективність вашого будинку, виконати фінансове планування і знайти будівельників, котрі зроблять роботу. Він використовує кадастрову інформацію й інформацію про державні субсидії, а також місцеві реєстри компаній. Розроблювачі Google Translate підвищують якість сервісу, навчаючи алгоритми перекладу на величезному обсязі документів Євросоюзу, що випускаються на всіх європейських мовах.

Самим органам державної влади відкриті дані теж будуть корисні. Вони зможуть, наприклад, підвищити своє КПД. Так, наприклад, голландське Міністерство освіти опублікувало усі свої навчальні матеріали онлайн для повторного використання. У результаті, до нього стали рідше звертатися з питаннями, що зменшило навантаження на співробітників міністерства і знизило його витрати. Коли ж питання до міністерства усе-таки виникає, чиновникам легше на нього відповісти, тому що вони знають, де шукати потрібні дані. Відкриті дані роблять державні органи ефективніше, що дозволяє зменшити витрати. Голландський департамент культурної спадщини активно публікує свої дані, а також співпрацює з товариствами істориків-аматорів і групами на зразок фонду Вікімедія, щоб краще виконувати свої обов'язки. Це не тільки поліпшує дані департаменту, але і дозволяє скоротити його штат.

У нас є приклади, коли відкриті дані вже створюють соціальну й економічну користь, але ми поки не знаємо всіх можливостей, котрі ці дані відкриють перед нами в майбутньому. Нові поєднання даних створять нові знання і нове розуміння, з яких можуть виникнути нові області застосування. Так уже бувало в минулому. У 19 столітті доктор Сноу в Лондоні зіставив дані про смерті від холери з розташуванням колодязів і знайшов, що холера зв'язана з забрудненням питної води. Після в Лондоні побудували каналізацію, завдяки чому жителі стали здоровіше. Імовірно, ми знову побачимо, як поєднання різних наборів даних приводить до несподіваних відкриттів.

Ми можемо визволити цей схований потенціал, якщо перетворимо публічні державні дані у відкриті. Для цього, однак, дані треба дійсно відкрити, без всяких обмежень (юридичних, фінансових чи технологічних) на їхнє повторне використання. Будь-які обмеження перешкодять людям повторно використовувати публічні дані, а шукати нові корисні способи це зробити, буде важче. Отже, щоб реалізувати свій потенціал, публічні дані повинні бути відкриті.